2014. 12. 10.

Bejgligyár


Mindjárt itt a karácsony és ilyenkor az embert, vagy legalábbis engem, mindig elfog a vágy, hogy segítsek másokon, önkénteskedjek, átadjam a helyem, indokolatlanul adjak pénzt hajléktalanoknak, vagy földön kuporgó néniknek vegyek egy kis kávét, vagy csak spontán figyelmes legyek az emberekkel akikkel együtt élek a földön.
Ezért is voltam nagyon boldog akkor, amikor láttam, hogy a cserkész oldalon meghirdettek egy hihetetlenül jó és kedves programot: bejglit kellett segíteni sütni, amiből a befolyó összeget a Hűvösvölgyi Gyermekotthonra és az azon belüli egyéb hasznos dolgokra fordítják majd. Ez egy eszméletlen jó program! Egyből be is lelkesedtem és megindult a toborzó hadjárat: facebook esemény, összes ismerős meghívása, nyilvánosra állítás, emailek, telefon, kollégáknak kihirdetés és ha le nem fognak akkor talán még az utcáról is begyűjtöttem volna a ráérősen sétáló embereket.
A lelkesedésem megvolt, de sajnos a zh időszak és a rengeteg elfoglalt barátok közül csak a legrátermettebbeket sikerült elcsábítanom, így jöttünk össze összesen 4 (azaz négy)-en.
Egy decemberi keddi napon találkoztunk a Moszkva Széll Kálmán téren, majd 61-es villamossal mentünk a Völgy utcáig, ahol telefonos segítséggel megtaláltuk az otthont amin belül elénk jött pár kisfiú, hogy pontosan hová is kell menni. Végre odaértünk és lelkesen álltunk egy darabig téblábolva, mert épp nem volt mit csinálni. Szerencsére valaki megtörte a csendet és így sikerült megszerezni az első feladatot: asztaltörlést.
Miután ezzel végeztünk és minden asztal csillogott a tisztaságtól, Csordás Imre (cserkésztiszt, cukrász, gyermek- és ifjúságvédelmi asszisztens) bevezetett minket a bejglisütés rejtelmeibe és megmutatta az összes titkos cukrász fogást. Azért természetesen nektek is leírom, hogy tudjátok, mert sokan el akartatok jönni, csak a keddi nap nem volt jó. Tehát, két csoport volt:
Az egyik csoport nyújtotta a tölteléket a másik pedig a tésztát. Én tésztáztam. Az volt a trükkje, hogy a már előre kimért és megkelesztett tésztazsömléket le kellett tennünk magunk elé, lisztezetlenül! A Sodrófával mindig csak a közepét volt szabad nyújtani, és minden nyújtás után meg kellett fordítani a tésztát, majd a sarkokat is külön-külön nyújtani. Sajnos nem tudok szinonimát írni a nyújtásra így rengetegszer fogom leírni. Törekedni kellett arra, hogy a tészta végig felismerhető téglalap alakú maradjon, de a hibákat is könnyen lehetett korrigálni. Kb. 2 (férfi) tenyér nagyságúra alakítottuk, ez után kerülhetett rá a már szépen kilapított töltelék. Itt arra kellett figyelni, hogy a tölteléket, mivel azt lisztesen kellett formára igazítani (fúú, csak úgy jönnek a szinonimák!), a kevésbé lisztes oldalával lefelé tegyük rá a tésztára. Ha ez megvan, akkor kicsit bele és rá kellett nyomkodni annyira, hogy a tésztából 2 ujjnyi távolság legyen a szélén. A két rövidebb oldalát ráhajtottuk a töltelékre és a tenyerünk élével a tésztát belemasszőrködtük a töltelékbe. Ha megvolt a két oldal, akkor a tetejét is behajtottuk, és amit felhajtottunk tésztát (a tetején), annyira belenyomkodtuk a töltelékbe, hogy egy kisebb árok keletkezzen. Ez azért volt fontos, mert így volt hely a feltekerésnek és nem türemkedett ki a tészta a közepén. Ezután, végre jöhetett a feltekerés, ahol figyelni kellett arra, hogy a szélén ne jöjjön ki a tészta. Ezt követően elegyengettük a széleit ls az alját, majd az egészet bejgli alakúra gyömködtük, majd odaadtuk Imrének, hogy kijavítsa a hibákat és rendesen megformázza és bekenje tojással.
Este 6 órára mentünk oda, és körülbelül 9- fél10ig maradtunk. Megkaptuk a receptet, és kaptunk kóstolót is. A tésztázás közben rengeteget viccelődtünk, Imre mesélt a hagyományőrző életéről, az otthonról, a cukrászásról, és csomót nevettünk... meg persze dolgozunk is. Mesélte Imre, hogy kísérletezik a kolbászos bejglivel, amit mindenképpen meg szeretnék kóstolni! :D *KoOLBÁáSZ*

A rengeteg bejgligyártás után elbúcsúztunk, ott még folyt a munka, elkezdték sütni őket, mi pedig ismét egy kis személyes kísérettel eljutottunk a buszmegállóba.


Kép rólunk sajnos nem készült, így lerajzoltam hogyan is kell csinálni a bejglit. Köszönöm, hogy ott lehettem és hogy ilyen jó fej emberek élnek a földön. 

1 megjegyzés:

  1. Nem hidegkúti, hanem Hűvösvölgyi Gyermekotthon!

    Amúgy köszönöm a méltató szavakat, ezt a nagyszerű beszámolót!

    Isten áldjon- és segítsen!

    Csordás IMRE

    VálaszTörlés